Na Szlaku martyrologii solecczan

W niedzielę 9 września br. odbył się kolejny, czwarty rajd z cyklu: „100 kilometrów na stulecie odzyskania niepodległości” – wspólnej inicjatywy Muzeum Solca im. Księcia Przemysła, K.T.P. „Horyzont” oraz soleckiego Hufca ZHP. Tym razem krótka, ośmiokilometrowa trasa wiodła piechurów czerwonym szlakiem „Martyrologii solecczan”. Warto dodać, że rajd wchodził w skład wydarzeń tegorocznej edycji „Europejskich Dni Dziedzictwa” – i w związku z tym wszyscy uczestnicy mogli liczyć na dodatkowe upominki.
Pierwszym miejscem na trasie rajdu był pomnik „Bohaterom Walki i Zwycięstwa 1939-1945”, zaprojektowany przez soleckiego rzeźbiarza – Jerzego Buczkowskiego. Następnie turyści udali się na cmentarz przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie znajduje się kilka miejsc pamięci, m.in. Kwatera Powstańców Wielkopolskich. Pomnik upamiętnia potyczkę pod Chrośną w 1919 roku, w której zginęli Michał Dyrda z Jaksic i Franciszek Piotrowski z Pęchowa. Dalsze kroki prowadziły w stronę Placu Jana Pawła II. Na rogu placu i ulicy 23 Stycznia znajduje się kamienica w której jesienią 1939 roku znajdowała się siedziba Selbstschutzu – organizacji składającej się z miejscowych Niemców, a odpowiedzialnej za śmierć ok. 50 polskich mieszkańców Solca.
Kolejnym miejscem na trasie rajdu był kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przed którym znajduje się pomnik katyński, upamiętniający Zdzisława Gierlińskiego i Henryka Hoffmana – zamordowanych w 1940 r. przez NKWD.
Ważnym punktem na trasie rajdu było Otorowo. Jesienią 1939 roku zamordowano tam kilkuset polskich mieszkańców powiatu bydgoskiego. W 1944 roku dla zatarcia śladów Niemcy wykopali ciała zamordowanych, które następnie spalono. Powyższą zbrodnię upamiętniają dwa pomniki.
W imieniu uczestników rajdu składam podziękowania p. Rafałowi Kubiakowi – dyrektorowi Muzeum Solca oraz p. Piotrowi Księżniakiewiczowi z Towarzystwa Miłośników Solca Kujawskiego za pomoc w oprawie merytorycznej rajdu. Łukasz Wojtecki