Maraton Szlakiem Męczeńskiej Drogi Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki

W niedzielę 6 października br. reprezentacja Klubu Turystów Pieszych PTTK „Horyzont” z Solca Kujawskiego wzięła udział w 9. Maratonie Szlakiem Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W tym roku solecka drużyna liczyła 15 piechurów, co stanowi najlepszy jak do tej pory wynik Klubu podczas tego wydarzenia. Warto wspomnieć, że „Horyzont” wystawił reprezentację na maraton po raz szósty z rzędu. Start wędrówki odbył się o godzinie 6 rano przy kościele pw. Św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Stamtąd turyści przemaszerowali ulicami miasta w stronę Fordonu, a następnie przekroczyli Wisłę, pokonując most im. Rudolfa Modrzejewskiego. Dalsza droga prowadziła lasami w okolicach Strzyżawy. Jeden z postojów piechurzy urządzili w dobrze znanym przydrożnym barze. Była to najdłuższa przerwa podczas rajdu, podczas której można było zjeść coś ciepłego. W następnych kilometrach wędrówki dominował krajobraz leśno-polny. Turyści minęli miejscowości Zławieś Wielka oraz Pędzewo. Po dotarciu do Górska, uczestnicy wydarzenia udali się w pierwszej kolejności pod pomnik upamiętniający porwanie ks. Jerzego Popiełuszki. Tam zarówno piechurzy, uczestnicy biegu sztafetowego oraz maratończycy zapalili znicze. Zakończenie maratonu odbyło się na terenie Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Tam organizatorzy wydarzenia przygotowali dla wszystkich ciepły posiłek. Po pokonaniu 42 kilometrów smakował on – jak zwykle zresztą – wybornie! Następnie odbyło się uroczyste zakończenie maratonu, podczas którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Maratończycy oraz drużyny, które pokonały cały dystans, otrzymały ponadto puchary oraz dyplomy. Warto dodać, że w tym roku przypada 40. Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Organizatorami wydarzenia byli: Ruch „Światło-Życie” Diecezji Bydgoskiej, Fundacja „Światło-Życie” oraz Region Bydgoski NSZZ „Solidarność”.